РИА Новости Украина – Радиостанция «Голос Столицы»
Национализированный «ПриватБанк» возобновил платежи физических лиц-предпринимателей и юридических лиц. Все платежи, инициированные в понедельник, должны быть выполнены во вторник, 20 декабря. Об этом сообщил министр финансов Александр Данилюк.
Правительство пообещало, что в связи с национализацией «ПриватБанка» никаких проблем, кроме прекращения на сутки корпоративных платежей, клиенты банка не почувствуют. А физическим лицам обещали свободный доступ к текущим счетам и депозитам, банкоматов и терминалов «ПриватБанка».
Также в национализированном финучреждении начался аудит. Продлится он, как минимум, три месяца, о чем сообщили в министерстве финансов. Также обещают назначить новый менеджмент банка.
Как передача в государственную собственность крупнейшего украинского банка сказалась на работе отечественного бизнеса, в эфире радиостанции Голос Столицы проанализировала директор Европейской бизнесасоциации Анна Деревянко.
(публикуется на языке оригинала)
І високопосадовці, і очільник самого НБУ запевняли, що клієнти “ПриватБанку” після націоналізації не матимуть проблем із доступом до своїх коштів. Ці обіцянки виконані?
– Переважно так, тому що ми маємо серед членів асоціації компанії, які мають рахунки в “ПриватБанку”. Вони не скаржаться на сьогоднішній момент.
Якщо казати на ранок (вторника – Ред.), то деякі дзвінки від компанії були, і ми для них організували зустріч НБУ, на якій представники регулятора повідомили про те, яким чином будуть розвиватись події з платежами в “ПриватБанку”. Після цієї зустрічі відновилась робота операційних платежів, що підтвердили компанії. Тому на сьогоднішній момент, на сьогоднішній час ми не знаємо про проблеми, які є в нашій компанії.
Спостерігались певні труднощі з веденням бізнесу, з оплатою. Які саме, в яких масштабах?
– Власник компанії говорила про те, що на певний час були заблоковані платежі. Але це очікувано, тому що відбулась націоналізація найбільшого приватного банку в Україні. Тому певне блокування операцій на день, чесно кажучи, очікуване.
Чи можна говорити про конкретні збитки в результаті неможливості сплачувати рахунки?
– На сьогоднішній момент я б не сказала, що мають бути певні збитки, тому що в бізнес-середовищі ця новина або ця ситуація обговорювалась вже не перший день або місяць.
Тому багато компаній вже далеко до цього мали можливість перевести рахунки в інші банки, якщо вони мали певні перестороги щодо операційної діяльності. Багато хто зробив це. Дехто тримав і тримає рахунки поки що в “ПриватБанку”.
Міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що колишнім власникам ПриватБанку Ігорю Коломойському і Геннадію Боголюбову загрожуватиме кримінальна відповідальність, якщо вони не виконають своїх обіцянок реструктурувати кредитний портфель. Чи повинні власники банку колишні нести кримінальну відповідальність за діяльність своєї приватної власності?
– Вони мають відповідати за законом перед державою, перед спільнотою. І якщо їх провину буде доведено, то я вважаю, що це буде справедливим, якщо певне покарання буде понесено.
Тому, я думаю, коли держава витрачає або має витратити 150 мільярдів гривен для того, щоб націоналізувати банк, то хтось має відповісти за ці речі, певну відповідальність мають нести і власники минулі “ПриватБанку”.
Вам не здається, що певна відповідальність лежить і на НБУ, адже той знав про проблеми, мав вжити заходів раніше?
– Мені здається, НБУ робив все можливе для того, щоб дати можливість, по-перше, “ПриватБанку” зреагувати на ці речі або на ці проблеми, які накопичувались роками, і якщо хтось в НБУ винний в цій ситуації, то, я думаю, він теж має бути покараний.
Але, тим не менше, не я маю встановлювати провину цих людей, а має це зробити суд. В нашій ситуації ми маємо покладатись на закон і якщо за законом в НБУ винні або в “ПриватБанку”, то суспільство очікує, що вони мають бути покарані.
Ранее эксперт по инвестициям Сергей Фурса в эфире «ГС» заявил, что в целом бизнес-сообщество и инвесторы отреагировали на решение о национализации «ПриватБанка» позитивно.