РИА Новости Украина — Радиостанция «Голос Столицы»
Парламент принял государственный бюджет на 2017 год. «За» проголосовали 274 народных депутата.
Чтобы предупредить все возможные инсинуации и спекуляции на теме бюджета-2017, правительство опубликовало аналитическую статью об ошибочном восприятии сметы. В статье говорится о том, почему изменения в бюджетном законодательстве не приведут к уменьшению поступлений местных бюджетов, а власть не будет вынуждена опустошать бюджеты развития.
Плюсы и минусы бюджета-2017 в эфире радиостанции Голос Столицы назвал экономист, эксперт Фонда общественной безопасности Юрий Гаврилечко.
(публикуется на языке оригинала)
Уряд спробував «розвінчати міфи» про держбюджет. Чи вдалося?
— Коли факти уряд намагається розвінчувати за допомогою брехні, то на кожну брехню уряду можна знайти факти в бюджеті. І так можемо пройтися по кожному з міфів, до яких уряд додав своєї брехні.
По-перше, стипендії будуть зовсім по-іншому сплачуватися і розділяються на академічні та соціальні. Відповідно, підвищуються, і це вже було не бюджетом, а раніше ухваленими документами. Відповідно, певна частина студентів зможе щось отримати, а інші вимушені будуть або працювати, або жити за рахунок батьків.
По-друге, уряд ніяк не порівняв збільшення, як він заявляє, стипендіального фонду з тим, що в нас вже на даний час 11,4% інфляція, на наступний рік вона запланована ще 8%. Відповідно, для того, щоб сказати, що студенти будуть отримувати більшу стипендію, то цей стипендіальний фонд мав би бути збільшений щонайменше на 22%. Нічого подібного в бюджеті немає. В нас збільшення місцевих бюджетів відсутнє.
Давайте подивимося на перерозподіл коштів між місцевими бюджетами і центральним бюджетом, і подивимося, що це відсоткове співвідношення майже дорівнює розподілу переплат і залишається незмінним абсолютно. Тобто ця брехня теж розвінчана.
А як ви прокоментуєте видатки на силові структури та оборону?
— В цьому бюджеті, який вже ухвалили, видатки на Міноборони будуть зменшені порівняно з поточним роком. Чому зменшені? Тому що, знову таки, повертаюсь до інфляції.
Збільшення на 4,6%, яке було до того моменту, як вони почали щось голосувати без тексту і з голосу, це в чотири рази менше, ніж інфляція за цей рік і наступний. В порівнянні в цінах, забезпечення Міноборони наступного року буде менше, ніж цього року. А забезпечення СБУ, Нацполіції, МВС, прокуратури і судів буде збільшено майже на 25%. Тобто там не лише зберігається паритет з цим роком, а навіть отримують більше. І як про це згадав лідер «Опозиційного блоку», що в нас за рахунок скорочення соціальних видатків збільшуються видатки на поліцейські структури.
Відповідно, відбувається дуже цікава ситуація, коли в нас поліція буде забезпечувати вибиття з бізнесу і громадян коштів, за рахунок яких піде погашення зовнішніх і внутрішніх боргів.
Нагадаю, що найбільшою статтею видатків цього бюджету є саме погашення і обслуговування боргів. На ці цілі було передбачено 240 мільярдів гривень, тобто 111 — на обслуговування боргу і 129 — на погашення. Але після націоналізації «ПриватБанку» до цієї суми можна ще буде додати, щонайменше, 116 або 148 мільярдів. Окрім того, на обслуговування цього боргу з докапіталізацією, тому що докапіталізація буде здійснена за рахунок облігацій внутрішньої державної позики. Ще десь 15 мільярдів гривень доведеться виплатити на обслуговування.
Як би ви оцінили бюджет в цілому з точки зору його користі, можливості виконання і наповнення?
— Бюджет не виконаний без значної інфляції і девальвації гривні. Має безліч дохідних статей, які не будуть виконані ніколи.
Бюджет антисоціальний, в цьому я погоджуюся з Юлією Тимошенко, тому що зберігаються всі ті податки на пенсії.
Бюджет дуже переобтяжений зобов’язаннями перед зовнішніми і внутрішніми кредиторами. І, відповідно, жодного розвитку бюджет не передбачає. Він призведе до падіння економіки наступного року. Тому що лише на обслуговування і віддачу боргів нам доведеться витрачати до 5% ВВП. Відповідно, щоб вийти в нуль, ВВП України має зростати більше ніж на 5% на рік. Це на даний час фантастика.
Зарплаты бюджетников отвязали от минимальной оплаты труда и привязали к прожиточному минимуму, что еще больше дискредитирует работу на государство, заявил в эфире «ГС» экономический эксперт Всеволод Степанюк.
Ранее президент Центра рыночных реформ Владимир Лановой в эфире «ГС» заявил, что если в стране не растет производство, не улучшается динамика ВВП, то не стоит ожидать стремительного роста доходов населения.